Każdemu kto używa komputera dość namiętnie i korzysta z systemu windows zdarzyło się oglądnąć BSOD – czyli blue screen of death. Nie wróży to nic dobrego – ot wysypał się system operacyjny. Powody mogą być przeróżne: od uszkodzonej pamięci ram, poprzez nieprawidłowo działający sterownik aż po błędy działającego oprogramowania włącznie. Wpis ten nie będzie jednak dotyczył skąd się biorą „blue screeny” ale jak skonfigurować komputer aby automatycznie wstał z powrotem. Czasami chcemy aby nasz komputer bądź maszyna wirtualna była zawsze dostępna, i nie ma znaczenia czy powodem był zanik napięcia czy błędy systemu – Windows ma działać. Jak więc ustawić sprzęt aby uruchamiał się automatycznie? A właśnie tak:
1. Zasilanie.
Jeżeli mamy komputer zaopatrzony w standardowy bios to ustawiamy w sekcji zasilania aby sprzęt uruchamiał się automatycznie. Jeżeli mamy komputer Apple (i mamy na nim windows’a) to jest to trochę trudniejsza sprawa, ale również i nadgryzione jabłko można zmusić do automatycznego startu, trzeba mieć tylko płytę z linuxem.
2. System
Konfigurujemy system w taki sposób aby po „bluscreenie” automatycznie restartował maszynę. Klikamy na „Mój Komputer” prawym klawiszem myszy i wybieramy właściwości. Następnie wybieramy zaawansowane ustawienia systemu (1), zakładkę zaawansowane (2), w opcjach startu i odzyskiwania klikamy ustawienia (3), aby w końcu odznaczyć automatyczny restart systemu (4). Poniżej na obrazku poszczególne kroki.
W dalszej części ustawiamy system w taki sposób aby po restarcie, który automatycznie nastąpi komputer uruchamiał się w normalnym trybie:
Otwieramy „wiersz poleceń” w trybie administracyjnym
Start Menu > Wszystkie programy > Akcesoria > (prawy przycisk myszy & „Uruchom jako administrator”) wiersz poleceń
Wykonujemy kopie zapasową konfiguracji startowej naszego komputera:
bcdedit /export C:\BCDbak
gdyby coś poszło nie tak, zawsze możemy przywrócić konfigurację za pomocą komend:
bcdedit /import C:\BCDbak
bcdedit /import C:\BCDbak /clean
Teraz możemy wybrać jaki zestaw błędów chcemy ignorować po nieplanowanym zamknięciu komputera:
Chcąc zignorować wszystkie błędy które mogły być powodem zamknięcia systemu stosujemy komendy:
bcdedit /set {default} bootstatuspolicy ignoreallfailures
bcdedit /set {default} recoveryenabled No
Jeżeli chcemy ignorować tylko błędy związane z nieoczekiwanym zamknięciem systemu używamy poniższych komend:
BCDEdit /set bootstatuspolicy ignoreshutdownfailures
bcdedit /set {default} recoveryenabled No
Teraz nasz system, bez względu czy nastąpi zanik napięcia, czy też wystąpi bluescreen mamy pewność, że nasz system wstanie ponownie. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja kiedy system plików ulegnie uszkodzeniu i wymagana będzie jego naprawa, ale to już inna historia…