Przyspieszamy start windows’a – instalacja oprogramowania oraz narzędzie msconfig

Każdy kto używa Windowsa zmaga się z odwiecznym problemem: im dłużej system mamy na komputerze tym dłużej on się uruchamia. Ot taka dziwna zależność w czasie. Wiadomo system operacyjny nie jest do oglądania i podziwiania, tylko do roboty – ma być szybki, stabilny i niezawodny. Niestety to z reguły my sami – użytkownicy – sprawiamy, że 3 przytoczone wyżej parametry są tylko mrzonką. To my instalujemy co popadnie bez jakiejkolwiek refleksji, to my klikamy w guzik „dalej” nie zagłębiając się w kolejne kroki instalacji oprogramowania – bo przecież i tak tam jest napisane wszędzie to samo itd. itp. Ale okazuje się że nie jest. I tak instalując nasz ulubiony program do oglądania zdjęć, używając tylko do tego guzika „Dalej >”, zostajemy przy okazji obdarowani dodatkową „belką” w naszej ulubionej przeglądarce internetowej. Pół biedy jeżeli przy okazji zainstaluje nam się oprogramowanie mało uciążliwe typu: belka w przeglądarka czy program antywirusowy jak w przypadku instalacji produktów Adobe, gorzej jeżeli doinstaluje się jakieś dziadostwo do wyświetlania reklam. Co wtedy? najlepiej skontaktować się z fachowcem, dzięki któremu wybrniemy z opałów, ale można też podziałać samodzielnie: pobrać z sieci usuwający zbędne i niepotrzebne programy np. adwcleaner i wyczyścić program ze zbędnego oprogramowania. Kolejne narzędzie to msconfig: co prawda nie odinstaluje ono zbędnego oprogramowania, ale dzięki niemu wyłączymy usługi oraz aplikacje które nie mają uruchamiać się wraz ze startem systemu. Jak uruchomić narzędzie? Otóż bardzo prosto – na początek wywołujemy okno z pomocą którego uruchomimy msconfig’a – w tym celu klikamy na klawiaturze równocześnie przyciski: Windows oraz R (pojawia się okienko jak poniżej), następnie wpisujemy msconfig i całość akceptujemy enterem lub naciskając OK.

windows-r

Kolejne kroki to już praca z programem. Tak więc po kolei – chcąc przyspieszyć nasz system klikamy w zakładkę boot i zaznaczamy opcję NoGuiBoot.

msconfig_noguiboot

Następnie w zakładce usługi (lub services) odhaczymy usługi które do niczego nie są nam potrzebne. Warto jednak przed odznaczaniem tego co ma się nie uruchamiać ukryć usługi od Microsoft, chyba że wiemy dokładnie co robimy

msconfig_services

Następnie przechodzimy na zakładkę uruchamianie (ang. startup)  i zabieramy ptaszki przy tych  programach które nie mają startować wraz z systemem. Na koniec zapisujemy nasze zmiany poprzez zamknięcie narzędzia krzyżykiem – zostaniemy zapytani o to czy chcemy uruchomić ponownie komputer. Po restarcie zbędne usługi i aplikacje nie powinny już się uruchamiać.

 

Napisano w Windows Tips&Tricks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


− osiem = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

polska baza stronKatalog SEO